fbpx

Wycieczka szkolna do Wrocławia

deco

Wrocław z krasnalami

Dzięki tej wycieczce szkolnej do Wrocławia i pomocnym krasnalom rozsianym po ulicach Wrocławia, mieliśmy szansę poznać miasto od zupełnie innej, mało komu znanej, niespotykanej strony.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski jest to najstarsza część Wrocławia. Właśnie od tego miejsca zaczęlismy zwiedzanie podczas naszej wycieczki szkolnej. W tym miejscu w IX wieku osiedliło się plemię Ślężan, następnie powstał gród książęcy i podgrodzie, a w 1000 roku Bolesław Chrobry zbudował katedrę i założył biskupstwo. Idąc od strony Muzeum Narodowego można dotrzeć tam przechodząc przez Most Pokoju, trzymając się lewej strony lub Bulwarem Dunikowskiego, obecnie częściowo remontowanym. Spacerując niewielkim parkiem wzdłuż Odry młodzież szkolna podziwia roztaczające się piękne widoki na Ostrów Tumski, nazywany perłą Wrocławia. Znajduje się tu 5 kościołów, piękne i ciche zaułki oraz brukowane uliczki z latarniami gazowymi. Ostrów to po staropolsku wyspa, a Tum to świątynia. Wyspa kiedyś była wyłączną własnością Kościoła, a dopiero kiedy Śląsk dostał się pod panowanie króla Pruskiego zasypano odnogę Odry i wyspę włączono do fortyfikacji miejskich. Najcenniejszym zabytkiem sakralnej architektury na Ostrowie Tumskim jest Katedra św.Jana Chrzciciela. Obecna, gotycka budowla, poprzedzona została przez trzy wcześniejsze budowle, wszystkie zniszczone. Od II wojny światowej katedra jest odbudowywana i restaurowana. Wewnątrz można podziwiać piękną ambonę, ołtarz oraz witraże i cudowny obraz Matki Boskiej. Na umieszczony w północnej wieży taras widokowy można wjechać windą i podziwiać z niego panoramę Wrocławia.

Rejs statkiem po Odrze

Opuszczając Ostrów Tumski przechodzimy przez Most Tumski, potocznie nazywanym Mostem Zakochanych lub Katedralnym. Na nim zakochane pary wyznają sobie miłość, zapinają kłódkę na przęsłach mostu, a kluczyk wrzucają do rzeki. Schodząc z mostu, wchodzimy na Wyspę Piasek z Kościołem Najświętszej Marii Panny na Piasku. Tutaj również znajduje się przystań dla statków wycieczkowych, pływających po Odrze i miejsce odpoczynku z pięknym widokiem na Odrę. Już czekał na nas statek, więc wsiedliśmy z naszą młodzieżą szkolną i z pokładu podziwialiśmy dalej piękny Wrocław.

Mostek Pokutnic

Na ulicy Szewskiej, po wschodniej stronie znajduje się Katedra Św. Marii Magdaleny. Udaliśmy się tam z naszą młodzieżą szkolną aby wejść na jedną z wież katedry. Znajduje się tam łączący obie wieże mostek, zwany Mostkiem Pokutnic. Odbudowany w 2001 roku mostek jest atrakcją turystyczną. Według legendy, niegdyś słyszano dochodzące z góry kobiece głosy i jęki. Dlatego matki zaczęły straszyć swoje krnąbrne córki, którym nie spieszyło się do pójścia za mąż, pokutującymi na mostku dziewczętami. Wolały one zamiast obowiązków gospodyń domowych zabawę i beztroski żywot. Uczestnicy naszej wycieczki szkolnej byli bardzo zaciekawieni legendą, którą usłyszeli.

Hala Stulecia

Wraz z wycieczką szkolną udaliśmy się do Hali Stulecia (a po 1945 r. także Hala Ludowa). Jest to hala widowiskowo – sportowa, położona w Parku Szczytnickim, wzniesiona w latach 1911-13. Od 2006 r. uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisano ją do rejestru zabytków już w latach 60. XX w. razem z Pawilonem Czterech Kopuł, Pergolą i Iglicą. Hala Stulecia powstała, by uczcić setną rocznicę wydania we Wrocławiu, przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, odezwy „Do mojego ludu” z 1813 r., wzywającej do powstania przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Teren pod budowę dało miasto w miejscu dawnego toru wyścigów konnych. Hala ma 42 m wysokości, jej kopuła ma 67 m średnicy, a szerokość sali to 95 m. Całość obliczona była na 10 tysięcy osób.

Uczniowie wycieczki szkolnej po obejrzeniu Hali Ludowej udali się do Pergoli, gdzie mogli schować się przed słońcem.

Ogród Japoński

Zaraz potem udaliśmy z grupą młodzieży szkolnej do Ogrodu Japońskiego, gdzie mogliśmy przejść przez drewniany pomost, podziwialiśmy typowo azjatyckie rośliny oraz słuchaliśmy śpiewu ptaków. Młodzież szkolna była zachwycona tym romantycznym miejscem.  

Gra miejska „Śladami Krasnali”

Na naszej wycieczce szkolnej nie może zabraknąć gry miejskiej. Oczywiście jak Wrocław to Krasnale. Młodzież szkolna z ogromnym zaangażowaniem rozwiązywała zadania oraz szukała kolejnych krasnali. Dzięki czemu mogli poznać topografię miasta.

Najnowsze posty na blogu

Jednodniowa wycieczka szkolna do Kórnika i Rogalina - Manufaktura Przygody

Jednodniowa wycieczka szkolna do Kórnika i Rogalina

Jednodniowa wycieczka szkolna do Kórnika i Rogalina
Wycieczka szkolna jednodniowa do Wielkopolskiego Parku Narodowego - Manufaktura Przygody

Wycieczka szkolna jednodniowa do Wielkopolskiego Parku Narodowego

Wycieczka szkolna jednodniowa do Wielkopolskiego Parku Narodowego
Jednodniowa wycieczka szkolna do Kopalni Soli w Kłodawie - Manufaktura Przygody

Jednodniowa wycieczka szkolna do Kopalni Soli w Kłodawie

Jednodniowa wycieczka szkolna do Kopalni Soli w Kłodawie
Jednodniowa wycieczka szkolna do Gniezna i Biskupina - Manufaktura Przygody

Jednodniowa wycieczka szkolna do Gniezna i Biskupina

Jednodniowa wycieczka szkolna do Gniezna i Biskupina
Warsztaty Świętego Mikołaja - Manufaktura Przygody

Warsztaty Świętego Mikołaja

Warsztaty Świętego Mikołaja
Jednodniowa wycieczka szkolna do Sandomierza - Manufaktura Przygody

Jednodniowa wycieczka szkolna do Sandomierza

Jednodniowa wycieczka szkolna do Sandomierza

Sprawdź naszą ofertę

Wybierz region, z którego będzie wyjazd:

Wycieczki szkolne Mazowieckie - Manufaktura Przygody

Województwo Mazowieckie

Wycieczki szkolne Mazowieckie
Wycieczki szkolne Łódzkie - Manufaktura Przygody

Województwo Łódzkie

Wycieczki szkolne Łódzkie
Wycieczki szkolne Wielkopolskie - Manufaktura Przygody

Województwo Wielkopolskie

Wycieczki szkolne Wielkopolskie
deco
Powered by: unstudio.pl