Wraz z ósmą klasą szkoły podstawowej udaliśmy się na wycieczkę szkolną do Poznania. Poznań jest stolicą Wielkopolski i zarazem kolebką Państwa Polskiego z mnóstwem atrakcji, które można zobaczyć bez względu na pogodę i porę roku. Pierwszą atrakcją poznańskiego ratusza są były zabawne koziołki, które w samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki i przez minutę trykają się rogami. Skąd wziął się pomysł umieszczenia koziołków nad zegarem, wyjaśniła nam legenda "O poznańskich koziołkach".
Ostrów Tumski
Pierwszego dnia wycieczki szkolnej udaliśmy się by zwiedzić Ostrów Tumski. Przyczyną założenia grodu na wsypie był fakt, że w tym miejscu naturalnie ułatwiona była przeprawa przez Odrę. Dopiero w XIII wieku, po najeździe tatarskim, Wrocław ulokował swoje nowe centrum, które dziś znamy jako rynek. Największą atrakcją miejsca jest monumentalna Katedra św. Jana Chrzciciela. Podczas walk o Wrocław w czasie II wojny światowej wrocławska katedra, jak i inne budowle na wyspie, została mocno zniszczona. W samej katedrze uległo zawaleniu sklepienie. Dziś o dawnych zniszczeniach przypominają tylko archiwalne zdjęcia zamieszczone na ścianach budynków. Młodzież szkolna z zainteresowaniem słuchała ciekawych historii.
Rogalowe Muzeum Poznania
Kolejnym miejscem gdzie udała się młodzież szkolna było Rogalowe Muzeum Poznania. Pokazy rogalowe i rogalowo-koziołkowe odbyły się w formule pokazu interaktywnego, tzn. na początku pokazu zgłosili się ochotnicy, którzy pomagali przy poszczególnych czynnościach. Pokaz angażował wszystkich uczestników wycieczki szkolnej na różne sposoby. Młodzież szkolna dowiedziała się o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania.
Kopalnia Soli "Kłodawa"
Razem z młodzieżą szkolną udaliśmy się również do Kopalni Soli "Kłodawa". Uczestnicy wycieczki szkolnej zostali oprowadzeni po kopalni przez licencjonowanego przewodnika. Młodzież szkolna dowiedziała się, że Kopalnia Soli „Kłodawa” eksploatuje wysadowe złoże soli kamiennych z okresu cechsztyńskiego o wysokim stopniu czystości, o naturalnej barwie białej z odcieniem szarym lub różowym. Kłodawski wysad solny jest największy w Polsce. Kopalnia prowadzi eksploatację tradycyjną metodą górniczą, która pozwala w pełni zachować stworzone przez przyrodę naturalne walory naszej soli. Produkty końcowe zostają uzyskane na drodze przeróbki mechanicznej, tzn. poprzez kruszenie, mielenie, sortowanie – bez stosowania zabiegów chemicznych. Z głową pełną nowych wiadomości uczestnicy wycieczki szkolnej udali się by zrealizować kolejne punkty programu.
Muzeum Pracownia Arkadego Fiedlera
Będąc w Poznaniu , wraz z młodzieżą szkolną nie mogliśmy pominąć wizyty w Muzeum Arkadego Fiedlera, stanowiącym prawdziwą gratkę dla wszystkich podróżników. Nie zawiedliśmy się, a muzeum zaskoczyło nas ilością różnego rodzaju zbiorów, eksponatów i nietypowych pamiątek z całego świata. Muzeum Arkadego Fiedlera składa się z kilku części. Jedną z nich jest ekspozycja wewnętrzna, która prezentuje eksponaty przywiezione z 4 kontynentów: Ameryki Północnej i Południowej, a także Azji i Afryki. Podziwiać tu można wszelakie rękodzieła rdzennej ludności. Są to rzeźby, maski obrzędowe, łuki, strzały i myśliwskie dmuchawki. Bez wątpienia największe wrażenie na młodzieży szkolnej zrobiły preparowane trofea z ludzkich głów! Nie brakuje też eksponatów przedstawiających różnorodną faunę. W muzeum uczestnicy wycieczki szkolnej znaleźli piękne tropikalne motyle, ogromne pająki, skorpiony, skóry węzy, a także krokodyle i kajmany! W rogu stoi godne uwagi, potężne, 600-litrowe akwarium z babcią piranią. Ponadto kolekcję wzbogaca ogromna ilość książek, wydana przez Arkadego Fiedlera (32 tytuły w aż 23 językach!). W rezultacie, w pomieszczaniach muzeum młodzież szkolna odbyła prawdziwą podróż dookoła świata! Jesteśmy pewni, że w żadnym innym miejscu w Polsce nie zobaczycie tak wielu, unikalnych przedmiotów!
Gra miejska “Cesarsko – Królewski Poznań”
Ostatniego dnia wszyscy uczestnicy wycieczki szkolnej wzięli udział w grze miejskiej. Młodzież szkolna mogła sprawdzić swoją wiedzę zdobytą podczas wycieczki szkolnej, a także topografię miasta. Wszyscy uczestnicy wycieczki szkolnej bardzo dobrze się bawili. Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Z uśmiechami na buziach młodzież zakończyła swoją wycieczkę szkolną i wrócili pod szkołę.
Najnowsze posty na blogu

Jednodniowa wycieczka szkolna do Sandomierza
Jednodniowa wycieczka szkolna do Sandomierza
Wycieczka szkolna do Łowicza
Wycieczka szkolna do Łowicza
Wycieczka Szkolna do Zamościa+ Roztocze
Wycieczka Szkolna do Zamościa+ Roztocze
Wycieczka szkolna do Poznania
Wycieczka szkolna do Poznania
Wycieczka szkolna w Góry Świętokrzyskie
Wycieczka szkolna w Góry Świętokrzyskie